JO WhatsApp Contact Button

دکمه تماس با شماره موبایل

جهت دریافت اخرین اخبار و تصاویر پروژه ها در كانال تلگرام سایت عضو شوید

ورق های پلی کربنات

ورق های پلی کربنات(PC):

پلی کربنات از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک وسخت ترین ماده شفافی است که به عنوان گزینه‌ای مناسب بجای شیشه در بخش‌های مختلف ساختمان می توان مورد استفاده قرار داد. بدلیل تنوع ساختار ورقهای پلی کربنات امکان استفاده از آن را در هر نوع سازه و مصالح ساختمانی براحتی امکان پذیر است.

خواص فیزیکی فراوان و انعطاف پذیری بسیار بالا و نیز نشکن بودن (خرد نمی شود) این محصول موجب شده تا کاربردهای فراوانی را در صنایع گوناگون از جمله بعنوان پوشش سقف در ساختمان سازی داشته باشد. این محصول نیز در رنگهای متنوع و انواع گوناگون تولید و در بازار عرضه می شود. پلی کربنات بطورکلی به دو نوع اصلی پلی کربنات تخت(Flat) و چند جداره (Hollow) تقسیم می شود.

1- پلی کربنات تخت(Flat)

از جمله خواص ویژه پلی کربنات تخت شفافیت بالا، وزن کم، مقاومت ضربه های عالی، مقاومت گرمایی خوب، عایق حرارتی مناسب، فرآیند شکل پذیری فوق العاده وغیره... هستند که موجب شده در زمره محصولات پرکاربرد مورد توجه مشتریان قرار گیرد.

ورق پلی کربنات تخت در ابعاد 05/3×05/2 ظاهری مانند شیشه داشته و دارای یک لایه ضد UV برای محافظت در برابر نور خورشید است. از مهمترین کاربردهای آن بعنوان جایگزین شیشه در فروشگاههای بزرگ، نمای ساختمانهای بلند و برج ها و اماکنی است که نیازمند رعایت مسائل امنیتی می باشد زیرا پلی کربنات تخت در قطرهای بالا خاصیت ضدگلوله (ضد ضربگی) پیدا می کند. مثلا در سالن همایش ها، موزه ها و بانک ها و...(پلی کربنات تخت حدوداً 250 برابر شیشه و تقریبا نشکن است)

بدلیل امکان تولید پلی کربنات تخت بصورت ورقهایی با ضخامت متنوع، وزن سبک، مقاومت ضربه های بالا و مقاوم در برابر عوامل فیزیکی مانند سایش، شفافیت عالی، خاصیت ضد اشعه UV و خواص ضد گلوله ای سبب شده است تا از آن بعنوان جایگزینی مناسب در شیشه ساختمانها و نورگیرهای سقفی استفاده شود.

خصوصیات عمومی ورق های پلی کربنات:

 • دارای مقاومت شیمیایی در برابر درجه حرارت، مواد پاک کننده و اسیدهای آلی
 • مقاومت در برابر ضربه و فشار. مقاومت ضربه ای ورقهای پلی کربنات 250 برابر شیشه با همان ابعاد و ضخامت است. انواع مختلف ورقهای پلی کربنات در برابر خش و خراش در شرایط سخت، مقاومتی نزدیک به شیشه دارند.
 • خاصیت انعطاف پذیری بالا
 • عایق حرارتی و عامل صرفه جویی در مصرف انرژی. ورقهای پلی کربنات نور خورشید را جذب و در نتیجه در فصول سرد بعنوان عایق موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند.
 • مقاومت ضربه ای بسیار بالا(حدوداً 250 برابر مقاوم تر از شیشه تقریبا نشکن است.)
 • خودخاموشی و اشتعال ناپذیری. ورقهای پلی کربنات آتش نمی گیرند و شعله ور نمی شوند و در دمای بالای حریق به آرامی ذوب و مانع گسترش آتش شده و بصورت خودبخود خاموش می شوند.
 • مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش UV . این محصول بدلیل داشتن لایه ضد اشعه ماورا بنفش UV در برابر این اشعه مقاومت بسیار بالایی دارد و رنگ آن در اثر تابش اشعه خورشید براحتی تغییر نمی کند.

انواع ورقهای پلی کربنات تخت

الف- ورقهای پلی کربنات مشجر

ب- ورقهای پلی کربنات موجدار(کاروگیت)

 

 

ورقهای پلی کربنات چند جداره (Hollow)

این نوع ورقها به دلیل دارا بودن خصوصیاتی چون شفافیت و مقاومت ضربه های بالا، خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی، انعطاف پذیری عالی و نشکن بودن مصارف بسیاری زیاد و گوناگونی در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی دارند و در گروه پرمصرف ترین پلیمرها قرار دارند.

ویژگی های پلی کربنات چند جداره:

 • مقاومت ضربه ای بالا. ورقهای پلی کربنات چند جداره از مقاومت ضربه ای تقریبا 250 برابر شیشه معمولی برخوردارند و همین عامل موجب کاربرد فراوان آن در صنعت ساختمان شده است.
 • مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش UV. ورق پلی کربنات چند جداره بدلیل داشتن لایه UV از عبور پرتوهای مضر ماورا بنفش جلوگیری می کند بطوری که از نفوذ تاثیرات منفی این اشعه به محیط داخلی خودداری کرده و نیز مانع تغییر رنگ خود ورق می شود.
 • نصب و نگهداری آسان. ورقهای پلی کربنات چند جداره بدلیل خصوصیات ویژه و وزن سبک و انعطاف پذیری عالی به راحتی قابل نصب و استفاده هستند. یک ورق پلی کربنات در سرما و گرما به آسانی خم شده و در سقفهای هلالی و پنجره ها قابل استفاده است. حداقل شعاع خمیدگی یک ورق پلی کربنات تقریباً 175 بار بیشتر از ورقهای دیگر با همان ضخامت است. با یک بار شستشوی ساده سطح این ورقها به راحتی تمیز و نظافت می شود.
 • انتقال مطلوب نور. ورقهای پلی کربنات چند جداره نور را کاملا و بطور مطلوب انتقال می دهند.
 • اقتصادی و مقرون به صرفه بودن. از آنجا که ورق پلی کربنات چند جداره نسبت به شیشه با همان ابعاد و ضخامت دارای وزن سبک تری است، این مزیت موجب می شود مصرف کننده هزینه کمتری را بپردازد.
 • دوام و استحکام بالا. ورق های پلی کربنات چند جداره به دلیل داشتن مقاومت ضربه ای بالا و لایه ضد اشعه ماورا بنفش، از دوام و طول عمر طولانی برخوردارند. مهمتر اینکه پوشش لایه UV روی سطح این ورق ها، مانع فرسایش و تخریب ناشی از نفوذ اشعه مضر ماورا بنفش می شود که همین عامل مقاومت و دوام آنرا بطور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.
 • انعطاف پذیری بالا
 • عایق حرارتی و صوتی بواسطه چند جداره بودن

 

انواع ورق پلی کربنات چند جداره و ابعاد آن

این ورق ها با توجه به ضخامتهای 4-6-8-10 و 12 میلیمتر در جداره های مختلف(تک ،دو و سه جداره) تولید می شوند. این ورق ها عموماً در ابعاد استاندارد 6000×2100 میلیمتر تولید و از لحاظ رنگ بندی در دو گروه مات و شفاف در بازار عرض       می شوند.

کاربرد ورق های پلی کربنات چند جداره:

این ورقها به دلیل ساختار خاص خود به انتخاب اول مشتریان در مبحث انتقال نور همراه با مصرف بهینه و مطلوب انرژی تبدیل شده است و همچنین در صنایع گوناگون نیز کاربردهای متنوعی دارند.

عمده مصرف ورقهای پلی کربنات چند جداره در پوشش سقف پل های عابر پیاده، سوله ها خصوصاً بعنوان پوشش سقف و بدنه در گلخانه ها و استخرها می باشد. کاربردهای دیگر عبارتنداز 1- سایبان استادیوم ها 2- سقف راهروها،3- سقف پاسیو

 

 

بالا